DOLAR 9,5111
EURO 11,0726
ALTIN 548,60
BIST 1.513
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Per 16°C
Cum 17°C
Cts 17°C
Paz 18°C

PTT GİŞE MEMURU NASIL OLUNUR?

PTT GİŞE MEMURU NASIL OLUNUR?
15.03.2021
77
A+
A-

PTT GİŞE MEMURU KİMDİR?

PTT gişe memuru nedir konusunu detaylı bir şekilde anlatmaya başlayalım. Ülkemizde her şehirde birçok şubesi bulunan PTT bünyesinde çeşitli görevlerde personeller bulunmaktadır. Bunlardan biri de gişe memurlarıdır. PTT gişe memurları, kurumu temsil eden, müşteriler ve vatandaşlarla doğrudan iletişime geçerek hizmet veren yetkililerdir. Genel çerçevede görevleri ise şu şekildedir:

PTT içerisindeki para alıp verme işlemlerinin kontrolünü sağlamak ve para alışverişini gerçekleştirmek,

PTT içerisinde bulunan iş ve dosya takiplerini yapmak,

Mesai saati öncesinde gerekli çalışma ve kontrolleri yaparak mesaiye hazırlanmak,

Müşterilerin hesap açma, para çekme ve yatırma işlemlerini gerçekleştirmek.

PTT GİŞE MEMURU NASIL OLUNUR?

PTT Gişe memuru olabilmek için adayların lisans mezunu olması gerekmektedir. Bankacılık, Lojistik, Pazarlama, Sigortacılık alanları için Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunması şartı bulunmaktadır. Bunun dışında firma personeli adı altında yayımlanan ilanlar için herhangi bir lisans programından mezun olmak yeterlidir. Bu şartın sağlanması durumunda Kamu Personeli Seçme Sınavından yeterli puanı alarak başvurular gerçekleştirilmektedir.

PTT GİŞE MEMURU ALIMI ŞARTLARI:

 • 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT’nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.
 • On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.
 • Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinse dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.
 • Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak
 • Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.
 • Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.
 • Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.
 • Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.
 • KPSS’den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.

PTT GİŞE MEMURU ÇALIŞMA SAATLERİ:

PTT gişe memurlarının mesaileri hafta içi 8:30 – 17:30 saatleri arasındadır. Öğlen 1 saatlik izin bulunmaktadır. Hafta sonu ise tatildir. Mesai saati dışında çalışılması durumunda bunun için ekstra ücret almaktadırlar.

PTT GİŞE MEMURU MAAŞLARI:

PTT Gişe memuru ve büro görevlisi maaşları 2021 yılı itibari ile 4100 TL ile 4800 TL arasında değişkenlik göstermektedir.


Anlık alım ilanlarına İnstagram sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İnstagram sayfamız için
TIKLAYINIZ.
Daha fazlası için
TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.